A Caffart név megértéséhez egy kis adalék…
…Ilyenkor jön a cafard. A sivatagi őrület. Indiában ámokfutásnak hívják. A betegség afrikai változatának hosszabb a lappangási ideje. Az első stádiuma a fokozott ingerlékenység. Második a fokozat a tettvágy. Menni! Cselekedni! Szökni! Nagyszerű haditerven dolgozni, és odaállni vele a kapitány elé. Angolul tanulni vagy feltalálni egy új sivatagi távírót. Harmadik stádiuma a melankólia. Szótlanul, szomorúan régi hazai epizódokon, elhagyott szeretőn, kedves otthoni tájak felett ábrándozni. A betegség végkifejlése az úgynevezett ámokfutás. Minden átmenet nélkül, egyik pillanatról a másikra valamelyik katona belevágja szuronyát a bejtársba, azután hajrá! Ölni! Ilyenkor általában egy jótékony golyó végez vele. Ha megfékezik és összekötözik, ez csak hosszabbítja kínját, mert órákon belül úgyis végez vele az agyérgörcs. Az utolsó előtti stádiumban még van mentség. Néha egy támadás, hirtelen helyőrségváltás vagy más váratlan esemény elfújja a melankóliát, amellyel egyik a másikat megfertőzi. Sok esetben véres zendülésekben tombolja ki magát a betegség. Ilyenkor leölik a feljebbvalókat, és dalolva nekivágnak a sivatagnak, feldúlnak néhány oázist, míg valahol egy csapat szpáhi érkezik vágtatva, és lefegyverzi őket. Rejtő Jenő (P: Howard) A sárga Garnizon
…Ilyenkor jön a cafard. A sivatagi őrület. Indiában ámokfutásnak hívják. A betegség afrikai változatának hosszabb a lappangási ideje. Az első stádiuma a fokozott ingerlékenység. Második a fokozat a tettvágy. Menni! Cselekedni! Szökni! Nagyszerű haditerven dolgozni, és odaállni vele a kapitány elé. Angolul tanulni vagy feltalálni egy új sivatagi távírót. Harmadik stádiuma a melankólia. Szótlanul, szomorúan régi hazai epizódokon, elhagyott szeretőn, kedves otthoni tájak felett ábrándozni. A betegség végkifejlése az úgynevezett ámokfutás. Minden átmenet nélkül, egyik pillanatról a másikra valamelyik katona belevágja szuronyát a bejtársba, azután hajrá! Ölni! Ilyenkor általában egy jótékony golyó végez vele. Ha megfékezik és összekötözik, ez csak hosszabbítja kínját, mert órákon belül úgyis végez vele az agyérgörcs.
Az utolsó előtti stádiumban még van mentség. Néha egy támadás, hirtelen helyőrségváltás vagy más váratlan esemény elfújja a melankóliát, amellyel egyik a másikat megfertőzi. Sok esetben véres zendülésekben tombolja ki magát a betegség. Ilyenkor leölik a feljebbvalókat, és dalolva nekivágnak a sivatagnak, feldúlnak néhány oázist, míg valahol egy csapat szpáhi érkezik vágtatva, és lefegyverzi őket.
Rejtő Jenő (P: Howard)
A sárga Garnizon